• Školský poriadok

    • ŠKOLSKÝ  PORIADOK

       

      VNÚTORNÝ PORIADOK ŠKOLY PRE ŽIAKOV

      ZŠ, DRIENOVSKÁ NOVÁ VES č.50

       

      Milý žiak, žiačka!

         Každá spoločnosť sa riadi podľa určitých pravidiel. To platí aj pre našu školu. Aby si bol oboznámený ako sa máš správať v triede a ostatných školských priestoroch, pri školských podujatiach a na verejnosti, predkladáme Ti tento školský poriadok.

      Všetky body školského poriadku sledujú cieľ, aby každé vystúpenie žiaka v škole i mimo nej zodpovedalo pravidlám slušnosti, spoločenského správania, aby každý chránil zdravie svoje i svojich spolužiakov a aby sa riadil takými zásadami, ktoré umožnia jemu i jeho spolužiakom nerušene sa vzdelávať a užitočne, pritom príjemne prežiť roky povinnej školskej dochádzky.

      Vnútorný poriadok školy je súhrn noriem spolužitia a spolupráce celého školského kolektívu žiakov, učiteľov a nepedagogických zamestnancov. Jeho uplatňovanie v praxi v podstatnej miere prispieva k poslaniu školy. Dôsledné plnenie týchto zásad v praktickom živote školy je základnou povinnosťou každého žiaka a zamestnanca. Vnútorný poriadok dopĺňajú:

      • bezpečnostné opatrenia na hodinách informatiky,
      • bezpečnostné opatrenia na hodinách telesnej výchovy, na školskom dvore a na ihrisku

      Vychádzame zo všeobecnej deklarácie ľudských práv a tých jej bodov, ktoré sa dotýkajú života v škole:

       

      • Máš právo chodiť do školy.  

      Základné vzdelanie máš právo dostať zadarmo. Škola ťa má naučiť k úcte k ľudským právam a základným slobodám.

      • Máš právo slušným spôsobom povedať svoj názor.

      Máš právo svoje názory slobodne vyjadrovať verejne. Nikto nemá právo Ti v tom brániť, ale aj Ty vždy uznávaj právo druhého na jeho vlastný názor.

      • Tvoja sloboda nemôže obmedzovať slobodu iných.

      Končí tam, kde sa začína sloboda iných.               

       

       

                              POVINNOSTI A SPRÁVANIE ŽIAKOV

       

      I. PRÍCHOD ŽIAKOV DO ŠKOLY

       

      1. Školská budova sa otvára o 7.30 hod. Do školy prichádzajú žiaci najneskôr o 7.45 hod. Vstupujú hlavným vchodom. Pred vstupom si očistia obuv na rohožkách. V šatni sa prezujú do prezuviek (prezuvky musia byť s protišmykovou podrážkou, ktorá nefarbí podlahu) a vrchný odev zavesia na vešiaky do skriniek. Za prezuvky sa nepovažuje obuv určená na telesnú výchovu. V šatni sa dlho nezdržiavajú, udržujú v nej poriadok a čistotu, aby nepoškodili odev a obuv spolužiakov. V triede musia byť najneskôr o 7.55 hod. s pripravenými pomôckami na lavici. Výnimku pre dochádzanie udeľuje riaditeľ školy.
      2. Na záujmovú činnosť prichádzajú 5 min. pred začiatkom činnosti. Pred budovou školy alebo
        vo vestibule vyčkajú príchod vyučujúceho, ktorý žiakov odvedie do príslušnej učebne.
      3. Do školy žiaci nemajú prichádzať na bicykli, skateboarde a kolieskových korčuliach. Výnimku povoľuje riaditeľ školy. 
      4. Jazdiť na bicykloch a iných dopravných prostriedkoch v areáli školy a po príchodových betónových plochách je neprípustné.
      5. Do školy prichádzajú žiaci po vyhradených chodníkoch a plochách, nie po trávnatých  a inak upravených plochách. Nepreliezajú plot!
      6. Počas celého vyučovania i cez prestávky nesmú žiaci bez dovolenia učiteľa odísť z areálu školy.

      II. SPRÁVANIE SA ŽIAKOV NA VYUČOVANÍ

       

      1. Žiak je povinný svojím slušným správaním podporovať prácu na vyučovaní
        i pri všetkých školských podujatiach.
      2. Je povinný v triednom spoločenstve na vyučovaní preukazovať ochotu, porozumenie a zdvorilosť. V škole, v úradnom styku a na verejnosti žiak zdraví týmto pozdravom:  Dobré ráno, Dobrý deň, Dovidenia. Oslovuje všetkých pracovníkov titulom pán – pani. Pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého pracovníka školy. Žiak má v priestoroch školy zdraviť nielen pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom, ale aj všetkým dospelým osobám, ktoré vstúpia do budovy školy.
      3. Správa sa k spolužiakom priateľsky, oslovuje ich krstným menom.
      4. Vysmievanie, urážanie, nadradenosť, podceňovanie a fyzické ubližovanie spolužiakovi sa považuje
        za šikanovanie.
      5. Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi i za neprítomnosti učiteľa sa považuje za porušenie vnútorného poriadku školy.
      6. Žiak je povinný prichádzať na vyučovanie včas, čisto upravený, v primerane slušnom oblečení, bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku (bez pírsingu a tetovania, u dievčat sa požaduje prekrytie hornej a dolnej časti odevu okolo celého obvodu pása, prekrytie ramien, výstrih oblečenia nesmie byť hlbší ako spojnica podpazušia).
        Na hodinách je zakázané žuť žuvačky a odhadzovať ich mimo odpadkového koša. Pri výskyte vší u žiakov bude zavedený ranný filter pred vyučovaním. Triedny učiteľ upovedomí zákonného zástupcu žiaka, u ktorého bola zistená pedikulóza. Rodič je povinný problém odstrániť. Žiaka je možné znova prijať do kolektívu po predložení lekárskeho potvrdenia, že neprejavuje príznaky prenosného parazitárneho ochorenia.
      7. Pred začiatkom každej vyučovacej hodiny si žiak pripraví učebnice a pomôcky pre príslušný predmet. Po zvonení na vyučovaciu hodinu si žiak sadne na svoje miesto a pokojne čaká na vyučujúceho. Pred hodinou telesnej výchovy alebo pracovného vyučovania sa prezlečie v určenom priestore do športového alebo pracovného úboru.
      8. Na začiatku a konci každej vyučovacej hodiny žiaci zdravia vyučujúceho povstaním.
      9. Na vyučovacích hodinách žiak sedí na mieste, ktoré mu určuje zasadací poriadok. Môže ho meniť len so súhlasom triedneho učiteľa, prípadne príslušného učiteľa na jednotlivých vyučovacích predmetoch. Bez povolenia učiteľa nesmie žiak opustiť miesto ani učebňu.
      10. Počas vyučovania sedí disciplinovane, sústredene sleduje výklad, plní pokyny vyučujúceho, pracuje aktívne, samostatne, nevyrušuje a nerozptyľuje pozornosť spolužiakov.
      11. Ak chce žiak odpovedať, alebo sa niečo opýtať, musí sa prihlásiť zdvihnutím ruky. Nevykrikuje, nahlas hovorí iba po vyvolaní učiteľom.
      12. Skúšanému žiakovi ostatní nesmú našepkávať. Rovnako nie je dovolené odpisovať školské ani domáce úlohy. Žiak je povinný na požiadanie predložiť žiacku knižku, prípadne zošit.
      13. Na vyučovanie sa žiak pripravuje doma. Ak sa žiak nemohol pripraviť na vyučovanie z vážnych dôvodov a nemohol preto ani napísať domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku hodiny. Za vážny dôvod sa nepovažuje tréning alebo iné mimoškolské aktivity, návštevy, oslavy a pod. Žiaci sú povinní doučiť sa zameškané učivo čo najskôr, chýbajúce poznámky si doplniť od spolužiakov.
      14. Žiak je povinný dať podpísať rodičovi známky v žiackej knižke minimálne raz do týždňa.
      15. Po učebné pomôcky chodia týždenníci po dohode s vyučujúcim. Ostatní žiaci zbytočne nepostávajú pred zborovňou a nevolajú vyučujúcich. Vo vážnych a súrnych prípadoch môže žiak zavolať triedneho učiteľa.
      16. Ak počas vyučovania vstúpi do triedy dospelá osoba, žiaci sa na znak pozdravu postavia. Rovnako zdravia pri odchode z triedy. Na hodinách telesnej výchovy, výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania, počas rysovania a pri písomných prácach žiaci nevstávajú. Žiakom sa prestávka začína nie zazvonením, ale na pokyn vyučujúceho (ten sa má snažiť ukončiť prácu do zvonenia, aby žiaci mali čas na oddych).
      17. Na školských vychádzkach, výletoch a exkurziách sa žiaci riadia podľa pokynov vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržujú miesto a termín sústredenia. V dopravných prostriedkoch sa správajú disciplinovane. Po skončení školskej akcie sú žiaci povinní vrátiť sa spolu s vedúcim učiteľom k miestu rozchodu. Miesto rozchodu určí vedúci učiteľ po dohode s vedením školy.
      18. Pred popoludňajším vyučovaním žiaci čakajú na príslušného vyučujúceho, ktorý ich odvediedo učebne.
      19. Ak majú žiaci mobilný telefón na vyučovaní ho musia mať vypnutý.
      20. Bez dovolenia alebo ospravedlnenia sa žiaci nevzďaľujú a neodchádzajú domov.
      21. Všetky priestupky vyučujúci zapíše do žiackej knižky. Ak žiak žiacku knižku nepredloží, učiteľ si priestupok poznačí a zapíše neskôr, prípadne zapíše na príslušné tlačivo, ktoré dá prostredníctvom žiaka na podpis rodičom s poznámkou, že nemal žiacku knižku. Až priestupky závažnejšie, prípadne častejšie sa opakujúce sa zapíšu aj do klasifikačného hárku (poznámky k práci žiakov). Triedny učiteľ si na základe zápisov predvolá rodičov, aby ich osobne informoval o priestupkoch a predišiel tak udeleniu výchovného opatrenia (rodič sa podpíše k záznamu o pohovore). Ak nedôjde k zlepšeniu, priestupky sa riešia udelením výchovného opatrenia podľa závažnosti a opakovania. V danom školskom roku sa nemôže udeliť viackrát to isté výchovné opatrenie za ten istý priestupok.

                Výchovné opatrenia na posilnenie disciplíny:   

      • napomenutie triednym učiteľom,
      • pokarhanie triednym učiteľom,
      • pokarhanie riaditeľom školy,

                 Napomenutie, resp. pokarhanie bude udelené po zistení a dôkladnom prešetrení do 5

                 pracovných  dní.

      • znížená známka zo správania.

                 O zníženej známke zo správania rozhoduje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.

                 Udelenie pokarhania riaditeľom školy nevylučuje zníženie známky zo správania.

                Za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za dlhodobú úspešnú prácu, za reprezentáciu školy

                sa žiakom udeľujú pochvaly:   - pochvala triednym učiteľom, pochvala riaditeľom školy.

       

      III. SPRÁVANIE SA ŽIAKOV CEZ PRESTÁVKY A POČAS PREMIESTŇOVANIA
      SA DO INÝCH PRIESTOROV ŠKOLY

       

      1. Žiak sa počas prestávok správa zodpovedne, tak aby svojím konaním neohrozil svoje zdravie ako aj zdravie svojich spolužiakov.
      2. Cez malé prestávky opúšťa triedu iba v nutných prípadoch. V triedach je zakázané navštevovať spolužiakov. V ojedinelých prípadoch požiada dozor konajúceho o vstup do inej triedy.
      3. Malá prestávka je určená na psychohygienu a prípravu na nasledujúcu hodinu. Prestávka po druhej vyučovacej hodine je desiatová. Veľkú 15-minútovú prestávku po tretej vyučovacej hodine trávi v triede, alebo v určených priestoroch.
      4. Ak je žiak týždenník, počas prestávky utrie tabuľu, kontroluje dodržiavanie poriadku.
      5. Papiere a odpadky odhadzujú do košov. Nie je prípustné odhadzovať ich do záchodových mís, umývadiel a voľne v školskom areáli.
      6. Spory so spolužiakmi rieši bez použitia fyzickej sily a dohodne sa s nimi priateľsky "Hovorme spolu, nebime sa." 
      7. Netoleruje šikanovanie, neprizerá sa tomu, ale zasiahne alebo zavolá dospelého.
      8. Neničí, neznečisťuje školský majetok. Škody musia nahradiť rodičia. 

                                                   

                                                                     IV. ODCHOD ŽIAKOV ZO ŠKOLY

       

      1. Po skončení vyučovania, pred odchodom z triedy, žiaci zdvihnú stoličky, vyčistia lavice a zem od odpadkov a papierov. V laviciach nenechávajú žiadne predmety a disciplinovane pod vedením vyučujúceho odídu do šatne, kde sa prezujú a odídu hlavným vchodom. 
      2. Žiaci sa po skončení vyučovania nezdržiavajú bezdôvodne v budove školy, ale iba výlučne v prítomnosti učiteľa.
      3. Počas vyučovania – vrátane prestávok je zakázané opúšťať školskú budovu, prestávkové plochy (počas veľkej prestávky), navštevovať iné priestory v budove alebo mimo budovy školy. Vo veľmi vážnych a odôvodnených prípadoch môže budovu opustiť žiak len v doprovode dospelej osoby po predchádzajúcom upovedomení zákonného zástupcu. V prípade návštevy lekára odchádza žiak z vyučovania iba s rodičom alebo inou dospelou osobou.

       

      V. DOCHÁDZKA ŽIAKOV DO ŠKOLY

       

      1. Na vyučovanie dochádza žiak pravidelne a načas. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti osobne alebo telefonicky.
      2. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre vážnu príčinu, ktorá je vopred známa, triedny učiteľ ho uvoľní  z vyučovania na základe písomného alebo osobného požiadania zákonného zástupcu.
      3. Ak sa žiak nemôže zúčastniť záujmového krúžku, jeho neúčasť musí byť ospravedlnená písomnou formou zákonným zástupcom. V opačnom prípade bude zákonný zástupca upovedomený a pri opakovanej neospravedlnenej neúčasti bude žiakovi udelené výchovné opatrenie.
      4. Z jednej vyučovacej hodiny uvoľňuje žiaka príslušný učiteľ. Triedny učiteľ môže ospravedlniť neprítomnosť žiaka najviac z troch (po sebe nasledujúcich) vyučovacích dní v kalendárnom mesiaci na základe písomného ospravedlnenia zákonného zástupcu. Uvoľnenie z viacerých dní povoľuje riaditeľ školy. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak alebo jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára.
      5. Za dôvod ospravedlniteľnej neúčasti žiaka v škole sa uznáva:
      • choroba žiaka,
      • lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy,
      • mimoriadne udalosti v rodine žiaka,
      • mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
      • náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
      • účasť na súťažiach,
      • iné závažné udalosti, ktoré znemožňujú jeho účasť v škole na základe posúdenia riaditeľa školy.
      1. Žiak alebo jeho zákonný zástupca je povinný ihneď po ukončení práceneschopnosti, najneskôr však po príchode žiaka do školy, predložiť lekárske potvrdenie alebo iný vhodný doklad. Lekárske  potvrdenia a písomné ospravedlnenia od rodičov musia byt zaznamenané v slovníčkoch na to určených, ktoré sú označené pečiatkou školy. V opačnom prípade sa jeho neprítomnosť považuje za neospravedlnenú.
      2. Pri nepravidelnej školskej dochádzke je triedny učiteľ povinný poslať rodičom oznámenie o nedbalej školskej dochádzke, predvolať rodiča, udeliť výchovné opatrenie:
      • do 8 neospravedlnených hodín za štvrťrok: napomenutie triednym učiteľom,
      • do 15 neospravedlnených hodín za polrok: pokarhanie triednym učiteľom,
      • do 20 neospravedlnených vyučovacích hodín za polrok: pokarhanie riaditeľom školy,
      • 20 a viac neospr. vyučovacích hodín za polrok: návrh na zníženú známku zo správania,
      • neospravedlnená neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúca viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a túto skutočnosť oznámi škola okresnému úradu alebo obci, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt.

       

      VI. STAROSTLIVOSŤ O ŠKOLSKÉ ZARIADENIE, ŠKOLSKÉ POMÔCKY A UČEBNICE. BEZPEČNOSŤ ŽIAKOV

       

      1. So spoločným majetkom školy žiaci zaobchádzajú šetrne. Ak sa vyskytnú prípadné poškodenia učební, učebných pomôcok, školskej budovy a školského zariadenia, žiak, respektíve jeho rodičia budú musieť spôsobenú škodu uhradiť. Ak sa vinník nezistí, škodu hradí celá trieda. Žiaci dbajú o čistotu a poriadok vo všetkých spoločných priestoroch. Nesmú poškodzovať nástenky na chodbách. Vo svojej triede sa starajú o poriadok, čistotu, estetickú výzdobu, kvety, nástenky, aby sa v nej všetci cítili príjemne. Žiaci sú povinní ohlásiť triednemu učiteľovi akékoľvek poškodenie inventáru školy, rôzne skutočnosti ohrozujúce bezpečnosť a zdravie.
      2. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené otvárať veľké okná, vykláňať sa z nich a vyhadzovať predmety. Žiak má právo požiadať vyučujúceho alebo dozor na chodbe o zatiahnutie žalúzií, roliet na oknách, so žalúziami a roletami žiaci nesmú samostatne manipulovať.
      3. Žiaci nesmú behať  a kričať po chodbách, skákať po schodoch, vrážať do seba, potkýnať sa navzájom. Nesmú sa hojdať na stoličkách.
      4. Do školy je povinný nosiť učebné pomôcky, učebnice a iné školské potreby podľa rozvrhu hodín a podľa pokynov učiteľa. Žiaci sa starajú o svoje učebnice, zošity, žiacku knižku. Tie musia byť obalené, čisté, nepokrčené. Poznámky v zošitoch úhľadné. Nesmú zo zošitov vytrhávať listy.
      5. Do školy je povinný žiak nosiť iba tie predmety (učebnice, školské potreby), ktoré na vyučovanie nevyhnutne potrebuje. Nie je dovolené nosiť predmety, ktoré nebude potrebovať na vyučovaní, akými sú napríklad mobilný telefón, hracie karty, tablety. MP3 a MP4 prehrávače, notebooky, digitálne hry, cenné predmety, predmety, ktoré rozptyľujú žiakovu pozornosť, pozornosť spolužiakov, ohrozujú bezpečnosť a zdravie žiaka a jeho spolužiakov. Iba na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka (na tlačive školy) a po jej schválení riaditeľom školy môže mať žiak v škole mobilný telefón, avšak použiť ho môže len v nevyhnutnom prípade so súhlasom a za prítomnosti učiteľa. Počas vyučovania, vrátane prestávok, musí byť mobilný telefón vypnutý. Škola nenesie žiadnu právnu zodpovednosť za následné škody, ktoré vzniknú nedodržaním uvedených zákazov. V prípade porušenia daných pokynov, je každý učiteľ oprávnený uvedené predmety zadržať. Ak bude žiakovi zadržaný mobilný telefón, bude mu vrátený po skončení vyučovania (resp. pri odchode zo školy). Pri prvom porušení bude tento priestupok zapísaný v klasifikačnom zázname. Pri opakovanom porušení budú žiakovi udelené výchovné opatrenia (napomenutie triednym učiteľom – pokarhanie triednym učiteľom – pokarhanie riaditeľom školy – znížená známka zo správania). Nariadenie o používaní mobilných telefónov sa vzťahuje na celý areál školy a všetky akcie organizované školou. Vo výnimočných prípadoch (exkurzia, výlet...) môže vedúci akcie povoliť žiakom používať mobilný telefón za podmienok, ktoré vopred stanoví.
      6. Žiaci nesmú fajčiť, užívať omamné látky, piť alkoholické nápoje, taktiež energetické nápoje a nápoje s obsahom povzbudzujúcich látok (kofeín, guarana a i.) a to ani v priestoroch mimo školy. V prípade, že učiteľ u žiaka tieto veci nájde, je oprávnený ich zadržať. Vo všetkých prípadoch sa žiak zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, rodič) a bude mu udelené výchovné opatrenie. Pri opakovanom porušení tohto nariadenia nasleduje pokarhanie riaditeľom školy a zníženie známky zo správania.
      7. V priestoroch školy je zakázané prechovávanie omamnej látky, psychotropnej látky alebo jedu. V prípade odôvodneného podozrenia z užitia alkoholu, resp. nelegálnej drogy a návykovej látky u žiaka, riaditeľ školy alebo iný zodpovedný pedagogický zamestnanec kontaktuje príslušný útvar policajného zboru a v prípade ohrozenia života žiaka aj zdravotníkov, ktorí disponujú prostriedkami na zisťovanie alkoholu a požitia inej návykovej látky a majú na túto činnosť zo zákona aj oprávnenie. V prípade, ak sa požitie alkoholu, resp. nelegálnej látky potvrdí, riaditeľ školy postupuje podľa § 5 ods. 10 zákona č. 596/2003 Z. z. – riaditeľ ohlási túto skutočnosť orgánu štátnej správy  a obci, v ktorej má zákonný zástupca žiaka trvalý pobyt.
      8. Žiak, ktorý bude navádzať iného žiaka na zneužívanie akejkoľvek návykovej látky (vrátane cigariet, alkoholu) sa zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, rodič) a bude mu udelené výchovné opatrenie. Pri opakovanom porušení nasleduje znížená známka zo správania, v odôvodnených prípadoch nahlásenie polícii v príslušnom obvode.
      9. Žiaci nesmú hrať o peniaze a to ani v priestoroch mimo školy.
      10. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá:
      • zákonného zástupcu,
      • zdravotnú pomoc,
      • Policajný zbor.
      1. Žiaci sa nesmú vysmievať zo spolužiakov, slovne ich urážať (ani ich rodinných príslušníkov) v škole ani mimo nej. Takéto šikanovanie a tiež iné hrubé, agresívne a vulgárne správanie voči žiakom, učiteľom a zamestnancom školy sa rieši nasledovne:
      • pohovor žiaka s triednym učiteľom a rodičom,
      • v závažnejších a opakovaných prípadoch pohovor s vedením školy za prítomnosti rodiča, znížená známka zo správania, prípadné nahlásenie polícii.
      1. Každý žiak je povinný dodržiavať osobnú hygienu a čistotu v priestoroch WC. Hygienické vrecúško pozostáva z: mydla, uteráku, toaletného papiera a hygienických vreckoviek. Žiaci sa zbytočne nesmú zdržiavať vo WC.
      2. Majú šetriť vodou a elektrickým prúdom – zbytočne nesvietiť.

       

      VII. SAMOSPRÁVA TRIEDY

       

      1. Žiacky kolektív triedy volí so súhlasom triedneho učiteľa triednu samosprávu v tomto zložení:

            Predseda – zastupuje triedu, zodpovedá za poriadok a správanie spolužiakov, predkladá                        požiadavky triedy triednemu učiteľovi a ostatným vyučujúcim, kontroluje prácu ostatných členov             triednej samosprávy.

           Podpredseda – zastupuje predsedu v neprítomnosti a vedie podľa potreby triednu kroniku.

           Pokladník – vyberá od žiakov vstupné, predplatné za časopisy, náhradu škôd a iné poplatky.

           Nástenkári – pravidelne aktualizujú nástenky a sú zodpovední za výzdobu triedy.

       

           Triedna samospráva je pomocný orgán triedneho učiteľa.

      1. Triedni učitelia určia v triede dvoch týždenníkov na kalendárny týždeň. Ich mená sú zapísané v triednej knihe. Povinnosti týždenníkov sú:
      • zodpovedajú za to, aby žiaci po zazvonení sedeli na svojich miestach,
      • ak po zvonení nepríde vyučujúci na vyuč. hodinu, sú povinní po uplynutí 10 minút to hlásiť učiteľom v zborovni alebo riaditeľovi školy,
      • cez prestávky vetrajú, polievajú kvety a čistia tabuľu,
      • zodpovedajú za čistotu v triede, čistotu tabule, hospodárenie s kriedou a elektr. prúdom,
      • po skončení vyučovania zotrú tabuľu; kriedu, špongiu a ostatné pomôcky uložia, zatvoria okná a skontrolujú uzávery vody.

       

      VIII. SPRÁVANIE SA ŽIAKOV NA VEREJNOSTI

       

      Žiaci sa v škole, cestou do školy i mimo nej, počas voľných dní i prázdnin správajú  – láskavo, slušne, ohľaduplne. Uvedomujú si, že reprezentujú seba i školu.

       

      1. Žiak reprezentuje školu aj na verejnosti, preto je povinný slušne sa správať i v čase mimo vyučovania, počas voľných dní i cez prázdniny. Úctivo sa správa k svojim rodičom, súrodencom, priateľom i spolužiakom.
      2. Žiak je zdvorilý voči dospelým občanom, najmä chorým ľuďom a ženám, starším ľuďom, uvoľňuje miesto v dopravných prostriedkoch. Je pozorný k telesne postihnutým spolužiakom i občanom. Podľa potreby im ochotne pomáha.
      3. Na cestách, uliciach i križovatkách dodržiava dopravné predpisy. V mestách sa riadi pokynmi príslušníkov dopravných orgánov alebo svetelnými signálmi.
      4. Nesmie navštevovať reštauračné podniky a bary určené dospelým osobám na požívanie alkoholických nápojov.
      5. Vo večerných hodinách sa nesmie zdržiavať bez dozoru alebo vedomia rodičov na ulici, zúčastňovať sa na verejných kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach. Ak chce tieto podujatia navštíviť, môže tak urobiť iba v prítomnosti rodiča.
      6. Ak žiak verejne vystupuje, je povinný o tom informovať triedneho učiteľa, kvôli prehľadu o mimoškolských aktivitách žiaka.
      7. Žiaci, ktorí sa v škole i mimo nej správajú príkladne, plnia si svoje povinnosti, prípadne vykonajú statočný čin, môžu dostať odmeny a pochvaly.
      8. Žiak sa nesmie zapájať do stretnutí skupín mládeže, ktoré vykonávajú trestnú alebo inak spoločnosti škodlivú činnosť. V kontakte s cudzími ľuďmi je opatrný.
      9. Správanie žiaka, ktorý kradol v škole alebo na verejnosti alebo akékoľvek správanie žiaka, ktoré je v rozpore s morálkou, sa na konci klasifikačného obdobia klasifikuje zníženou známkou zo správania. Zníženú známku zo správania navrhuje triedny učiteľ a po prerokovaní v pedagogickej rade schvaľuje riaditeľ školy.

       

       

      IX. POSTIHY ZA PORUŠENIE ŠKOLSKÉHO PORIADKU

       

      Za opakované a závažné porušovanie školského poriadku sa postupuje podľa metodických pokynov pre hodnotenie a klasifikáciu správania žiakov.

      • Za nepravidelnú dochádzku – viď článok V./bod 7.
      • Krádež (podľa závažnosti) a iné správanie v rozpore s morálkou – viď článok VIII./bod 9.
      • Šikanovanie, hrubé, agresívne a vulgárne správanie (podľa závažnosti) – viď článok VI/bod 10.
      • Poškodzovanie školského majetku – náhrada škody, ktorá môže byť spojená aj s ďalšími výchovnými opatreniami.
      • Úmyselné a časté neprezúvanie sa – písomné napomenutie triednym učiteľom, prípadne pokarhanie.
      • Prechovávanie a požívanie návykových látok – viď článok VI./body 6 , 7, 8.

       

       

      PRÁVA ŽIAKOV

       

      Každý žiak je ľudskou osobou so svojou neopakovateľnosťou a dôstojnosťou.

       

      Žiak má právo:

      • na zodpovedné a morálne formovanie,
      • na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom, neohrozujúcom, čistom a zdravom prostredí,
      • pracovať, učiť sa a tvoriť v pokojnej atmosfére,
      • na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému a duševnému násiliu, na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľov a spolužiakov,
      • na výchovu a vzdelávanie v materinskom jazyku,
      • na výchovu a vzdelávanie primerané jeho veku, schopnostiam, záujmom a zdravotnému stavu, na zrozumiteľný výklad učiva,
      • na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní rešpektujúci jeho schopnosti a zdravotný stav,
      • byť oboznámený s výsledkom hodnotenia ústnej i písomnej práce, vrátane poukázania na chyby, ktorých sa dopustil. Na konci klasifikačného obdobia byť ešte pred uzatvorením známok informovaný o navrhovanom hodnotení,
      • na úctu k svojmu vierovyznaniu, svetonázoru a etnickej príslušnosti,
      • na prestávky na oddych medzi vyučovacími hodinami,
      • šíriť okolo seba radosť, pokoj a lásku, a to isté očakávať aj od svojho okolia,
      • na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov, krúžkovej a ostatnej záujmovej činnosti v súlade so svojimi záujmami a záľubami,
      • zapájať sa do súťaží organizovaných školou.

       

      Žiak tieto práva nesmie používať tak, aby dochádzalo k obmedzovaniu práv iných. Práva súvisia s povinnosťami.

      Žiak má (v súlade so školským zákonom) nasledujúce povinnosti:

      • neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
      • dodržiavať školský poriadok a ďalšie vnútorné predpisy školy a školského zariadenia, s ktorými bol oboznámený,
      • chrániť pred poškodením školský majetok, ktorý škola využíva na vzdelávanie,
      • chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré boli žiakovi bezplatne zapožičané,
      • pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať,
      • konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
      • ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy a školského zariadenia,
      • rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade s predpismi a dobrými mravmi.

       

       


      PRÁVA A POVINNOSTI RODIČOV

      1. Práva rodičov:
      1. poznať zameranie školy,
      2. byť informovaný o prospechu a správaní svojho dieťaťa,
      3. zúčastňovať sa na činnosti školy,
      4. požiadať učiteľa o konzultácie,
      5. požiadať o odbornú radu vo výchove a vzdelávaní,
      6. pri pochybnostiach požiadať o komisionálne preskúšanie z vyučovacieho predmetu,
      7. podávať návrhy na zlepšenie práce školy,
      8. požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania,
      9. spolupracovať s radou rodičov.
      1. Odporúčania pre rodičov
      • Rodič má právo zúčastňovať sa triednych aktívov.
      • Rodič by mal informovať triedneho učiteľa o závažných zdravotných a iných problémoch dieťaťa, ktoré by triedny učiteľ mal poznať.
      • Rodič by mal pravidelne kontrolovať žiacku knižku alebo zápisníček svojho dieťaťa.
      • Rodič by nemal rušiť vyučovací proces.
      • Rodič by mal každú neprítomnosť svojho dieťaťa bezodkladne oznámiť triednemu učiteľovi.
      • Rodič je povinný neúčasť dieťaťa na vyučovaní ospravedlniť ihneď písomne, v prípade práceneschopnosti doložiť lekárske potvrdenie.
      • Rodič by nemal vstupovať do priestorov školy a šatní.
      • Rodič by nemal dovoliť svojmu dieťaťu prinášať veci, ktoré nesúvisia s vyučovaním alebo výchovným procesom v škole.
      • Rodič nesmie dovoliť svojmu dieťaťu nosiť veci, ktoré by ohrozovali zdravie a bezpečnosť žiakov školy.

                   3. Povinnosti rodičov:

      • vytvoriť pre svoje dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie a na plnenie školských povinností,
      • dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu určené školským poriadkom a vzdelávacím programom školy,
      • dbať na sociálno-kultúrne zázemie a rešpektovať špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby svojho dieťaťa,
      • informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
      • nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

       

      Tento vnútorný poriadok školy môže byť doplnený po prerokovaní v pedagogickej rade aj v priebehu školského roka.

       

            Záverečné ustanovenia

      Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov školy. 

                 

       

       

       

      Platný od 1.septembra 2020                                                             ______________________

                                                                                                                            riaditeľ školy